Flat Preloader Icon

Градоначелник Бакић: Огроман допринос победи над фашизмом дали су и наши славни преци

Полагањем венаца на Споменик жртвама фашизма, на Тргу жртава фашизма, и Спомен-комплекс палим црвеноармејцима на Православном гробљу у Дудовој шуми, у Суботици је данас обележен Дан победе над фашизмом, 9. мај. У име грађана Суботице, локалне самоуправе и СУБНОР-а града Суботице венац на Споменик жртвама фашизма положила је делегација коју је предводио градоначелник Стеван Бакић, у име Владе Републике Србије и Севернобачког управног округа делегација коју је предводио Бојан Шоралов, начелник Округа, а у име амбасаде Руске Федерације у Београду делагација коју је предводио Алексеј Иваненко, први секретар Амбасаде.

Градоначелник Бакић је, обраћајући се присутнима на комеморативном скупу код Споменика жртвама фашизма, рекао како је Дан победе над фашизмом – 9. мај 1945. године – један од најважнијих датума у историји људског рода.

„Тога дана, пре 79 година, завршен је, у Европи, Други свестки рат, по броју жртава,  материјалним разарањима и пространству на којем се водио, највећи и најсуровији ратни сукоб у историји човечанства. Капитулацијом нацистичке Немачке и њених савезника коначно је сломљен најмонструознији систем икада инсталиран у једној земљи због кога су људи појединих вера и националности масовно одвођени у концентрационе логоре, мучени, затим убијани у гасним коморама и спаљивани у огромним крематоријумима“, истакао је Бакић.

Иза овог тоталног рата, у коме је избрисана граница између војника на фронту и цивила, остала је велика материјална пустош, више од 55 милиона људских жртава и огроман број рањених, навео је Бакић и подсетио да је у фашистичким логорима смрти и затворима убијено око 12,5 милиона људи.

„У фронту одважних и одлучних који су на једној страшној историјској прекретници, спасавајући човечанство, имали снаге и смелости да се супротставе фашизму и да га, на крају, и савладају били су – и наш народ, и наша земља. У Другом светском рату, подсетићу, на подручју некадашње Југославије живот је изгубило око 1,7 милиона људи. Наши часни преци су – као и увек – и у том крвавом времену били на страни слободе, правде и истине. Тим жртвама и њиховој храбрости дужни смо слободу коју имамо и зато им се, и данас, најдубље клањамо”, казао је градоначелник Бакић.

Додао је да је историјској победи над Немачком и њеним савезницима допринос дала и Суботица и да је у Другом светском рату страдало више од 7.000 грађана Суботице која се поноси својом антифашистичком традицијом и чува своје антифашистичке тековине.

„На нама је да и убудуће са поносом негујемо сећање на веома важну улогу нашег народа у антифашистичкој коалицији и његов велики допринос победи над злокобном идеологијом која је претила да уништи човечанство. Сведоци смо да и данас, нажалост, има много оних који покушавају да прекрајају чињенице, фалсификују историју и умање улогу српског народа у борби против фашизма, као и да прећуте и минимизирају велики допринос славне Црвене армије“, нагласио је Бакић.

Сведоци смо, навео је, и повампирења фашизма, како у  нашем окружењу, тако и шире, и истакао  како пред тим никада не смемо да устукнемо, да против тога увек треба да се боримо и да је један од начина за то и незаборав за жртве и хероје антифашистичке борбе који и данас исказујемо.

„На нама је, нагласио бих то и овом приликом, да не дозволимо да лаж победи истину и да се жртве прогласе за џелате. На нама је и да о томе отворено говоримо. На нама је, такође, да и убудуће будемо посвећени откривању пуне истине о страдалима у логору Јасеновац и другим стратиштима широм усташке НДХ – истинске фашистичке државе на простору бивше Југославије са, како наводе поједини аутори, изразитим антисрбизмом и антисемитизмом који је прерастао у покољ озбиљних размера. У систему концентрационог логора Јасеновац, као што знате, ужасан злочин почињен је углавном над Србима, Јеврејима и Ромима“, подвукао је градоначелник Бакић.

Уз подсећање да су слобода, правда, мир, равноправност међу народима и њихово право да буду своји на своме били највиши идеали оних који су у Другом светском рату поразили фашизам, он је истакао да се за исте те вредности боре и данашња Србија, и њено руководство.

„Та чињеница многима смета, али то нас свакако неће поколебати да на том путу истрајемо. Баш као што су у борби за ослобађање од фашистичког зла и окупације истрајали – и победили – наши славни преци. Девети мај је и дан када обележавамо и Дан Европе који је, познато је, повезан са тековинама антифашизма. Срећан нам Дан победе над фашизмом, као и Дан Европе која је подигнута на темељима те историјске победе“, закључио је градоначелник Стеван Бакић.

Присутнима на Тргу жртава фашизма обратио се и председник Градске организације СУБНОР-а Суботица, Александар Токовић.

Венце на Споменик жртвама фашизма положиле су и делегације: Јеврејска општина Суботица, „Комунисти Суботице – Центар Тито – Мини Југославија“, Завичајно удружење „Далмација“, Међуопштинска организација цивилних инвалида рата Суботица, Херојска 549. моторизована бригада „Цар Душан силни“, Удружење резервних војних старешина Бајмок, Српско-руско-белоруско братство „Свети кнез Владимир“, Гро СПС Суботица, ГрО Покрет социјалиста, „Бесмртни пук“ Суботица и Друштво српско-руског пријатељства „Александар Невски“.

Након полагања венаца на Споменик жртвама фашизма, интонирања химне Србије „Боже правде“, обраћања градоначелника Стевана Бакића и председника Градске организација СУБНОР-а, као и пригодног програма који су извели ученици суботичке Гимназије „Светозар Марковић“ и песник и члан Градског одбора СУБНОР Суботица, Геза Бабијановић, венци су положени и на Спомен-комплекс палим црвеноармејцима на Православном гробљу у Дудовој шуми.

Previous У Суботици представљен пројекат „Гледај да те виде, вози се бициклом“
loader-image
Subotica
12:31, 05/20/2024
temperature icon 24°C
разбацани облаци
Sunrise Sunrise: 04:03
Sunset Sunset: 19:12

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER